WYSOKA WLKP. (GORZOWSKA)
Wstecz

Budynek stacyjny WYSOKA WLKP. (GORZOWSKA)

W dziale będę prezentował moje wlasnoręcznie wykonane od podstaw modele budynków w skali 1/87 (H0). Stacja Wysoka Wlkp. (Gorzowska) znajduje się na linii Gorzów Wlkp.- Myślibórz. Prezentowany model zdobył na targach TRAKO 2001 tytuł "Polski Model Roku 2001" w kategorii budynków C1, dodatkowo zajął II miejsce z łączną sumą punktów 92 na 100 możliwych w kategorii C1. Dodatkowo model zajął II miejsce w kategorii C na międzynarodowym konkursie modeli kolejowych "2 MOROP -Modellbahnwettbewerb" zorganizowanym 15 sierpnia 2003 roku w Dreźnie http://www.smv-aktuell.de/wettb/wettb2003/index.htm
Model został wykonany całkowicie od podstaw. Głównym surowcem zastosowanym do budowy stanowiło tworzywo sztuczne, drewno, metal i w minimalnej ilości papier. Na dzień dzisiejszy model budynku umieściłem na mini dioramie 35x20 cm. W przyszłości planuję zbudowanie dioramy całej stacji od semafora do semafora i wtedy budowla zostanie zabudowana w całości. Model posiada odwzorowany układ wewnętrznych pomieszczeń łącznie z funkcjonującym oświetleniem każdego z nich. Zbudowanie prezentowanego na poniższych zdjęciach modelu zajęło mi około 3 lata z przerwami. Całość stylizowałem na przełom lat 60/70 i dlatego stacja opisana jest jako Wysoka Wlkp., ponieważ wtedy znajdowała się ona na stanie dyrekcji poznańskiej.

Kliknij zdjęcia, zobaczysz powiększenia.

Wieża ciśnień WYSOKA WLKP. (GORZOWSKA)


Kolejnym modelem który własnoręcznie zbudowałem od podstaw jest model wiezy ciśnień ze stacji w Wysokiej. Model ten zdobł I miejsce w klasie C1 z sumą punktów 99, oraz tytuł "Polski Model Roku 2004" na IV MIstrzostwach Polski Modeli Kolejowych w Poznaniu, które odbyły się 23 października 2004 roku. Podstawowym surowcem do budowy modelu było tworzywo sztuczneo grubościach od 0,5 do 2 mm. W mniejszym zakresie użyłem drewno, którym oklejona została najwyższa kondygnacja w której mieści się zbiornik wody. Rynny zostały całkowicie wykonane z blaszki i drutu miedzianego. Poza imitacja papy na dachu wykonanej z papieru ściernego ,w modelu tym nie używałem do budowy papieru. Ramki okien powstały przez sklejenie ze sobą cienkich pasków plastiku. Model posiada odwzorowane wnętrze, drzwi wejściowe są otwierane. W przyszlości planuję zabudować tą wieżę w module makiety stacji z Wysokiej.

Kliknij zdjęcia, zobaczysz powiększenia.
Wysoka Wlkp. w oryginale